Nizozemská města 2003
Pár praktických postřehů z návštěvy několika nizozemských měst.
Stav: listopad 2003
S ohledem na roční období lze v Nizozemsku, kromě měst, podnikat další aktivity jako například:
- plavba obytnou lodí po kanálech
- cyklistika – Nizozemsko je ideální placka pro nenáročnou cyklistiku
- obhlídka květinových polí/burz
- obhlídka větrných mlýnů např. Kinderdijk
Další informace naleznete například na stránkách www.dutchmasters.cz
Amsterdam
Rozhodně nejatraktivnější město se starou zástavbou a atmosférou. Doporučuji nevynechat:
- projít centrum pěšky, křížem krážem podél kanálů (gracht)
- Rijksmuseum - plátna starých holandských mistrů a další expozice
- Van Gogh Museum – obsáhlá kolekce Vincenta van Gogha
- projížďka lodí kanály
- Red District (podél kanálů Achter Burgwal a Oudezijds Voorburgwal na jejich severnějším konci) – a to rozhodně v noci. Jde o centrum erotiky a legální prostituce. Kolemjdoucí prochází kolem „výkladních skříní“ mini-pokojů, kde se nabízejí prostitutky. Mezi většinou pouze okukujících turistů se ale najde i řada skutečných zákazníků.
- coffee shop - tolerovaný volný prodej lehkých drog – marihuana, hašiš,… V případě pochybností si nechte poradit od personálu. U „magických koláčků“ berte v úvahu, že účinek se zpravidla projeví až za nějakou dobu, tak to nepřežeňte. Mimochodem na vůni trávy narazíte v Amsterdamu takřka na každém kroku.
- stylové kavárny, hospůdky jako např. Café de Jaren, ... Neplést café a coffee shopy.
- bezplatná exkurze v brusírnách diamantů (www.gassandiamonds.com, www.costerdiamonds.com). Neočekávejte, že vás provedou skutečnými provozy, kde se brousí několika karátové diamanty, ale rozhodně pár menších diamantů uvidíte a je to každopádně zajímavé se o tom něco dozvědět.
- případně další muzea
Anne Frank Huis bych nedoporučil. Nestojí to vůbec za to (obyčejný barák s nepříliš vyvedenou expozicí – pokud tedy nechcete vidět na vlastní oči místnost, kde se rodina Anny a spol. ukrývala). Raději si kupte vlastní knížku a vžijte se do pocitů Anny Frank.
Také Scheepvart Museum (Muzeum námořní přepravy) bylo sice zajímavé a lze si projít venku kotvící repliku plachetnice „Amsterdam“ (z časů rozmachu nizozemské Východoindické společnosti), ale pokud nemáte času nazbyt, lze s klidným srdcem vynechat.
Ubytování v Amsterdamu
Přímo v centru se lze ubytovat v několika hostelech jako Flying Pig, Bob Youth Hostel (+31.20.6230063). Očekávejte klasickou „free“ klientelu více než kde jinde. Pokud je všude obsazeno, zkuste například poklidnější a od vlastního centra trošku vzdálenější Stayokay Amsterdam Vondelpark. Pokud zůstáváte v hostelu pouze jednu noc, počítejte s tím, že bývá nutné se do 10-11 hodiny dopoledne z pokoje vystěhovat. Pokud se nechcete tahat s většími zavazadly, lze je zanechat v (placené) úschovně buď na hlavním vlakovém nádraží nebo přímo v některých hostelech (např. Stayokay). Amsterdam je hodně oblíbená destinace i mimo hlavní sezónu, takže pokud chcete mít jistotu ubytování v samotném centru, tak doporučuji provést rezervaci v předstihu za pomoci platební karty (přes internet bezproblémově odzkoušeno pro Flying Pig).
Haarlem
Hezké malé městečko se spoustou hospůdek a staré zástavby v centru. Na prohlídku stačí tak 3 hodinky. Většina pozoruhodností se nachází v blízkosti náměstí Grote Markt. Příjemné posezení v Grandcafé Brinkmann na náměstí.
Z Amsterdamu se tam dostanete pohodlně vlakem z hlavního nádraží za zhruba 20 min. Frekvence spojů mezi Amsterdamem a Haarlemem je minimálně přes den enormní.
Rotterdam
Město bylo za 2. světové války vybombardováno a následně znovu vystavěno, takže je takřka vše v moderním stylu. Rozhodně nemá takovou atmosféru jako Amsterdam a vše podstatné lze, dle mého názoru, shlédnou pohodlně za jeden den. Město je známé jako největší přístav. Ten je však od vlastního centra vzdálen několik kilometrů (přístaviště zaoceánských lodí, překladiště, sklady,…), takže ho reálně neuvidíte.
Zajímavosti:
- Museum Boijmans Van Beuningen - kolekce starých mistrů i moderního umění
- Euromast - moderní věž s vyhlídkou pro veřejnost
- most Erasmusbrug – zajímavě architektonicky řešený. Přezdíván „labuť“. Krátce po kolaudaci musela být ale kvůli neočekávaným vibracím za deště a větru zpevněna nosná lana.
- Maritiem Museum Rotterdam – modely lodí, avšak expozice sama o sobě nepříliš atraktivní. Jedinou opravdu zajímavou věcí bylo promítání dokumentu o historii a současnosti Rotterdamského přístavu.
- Spido – firma provozující okružní plavby do Rotterdamském přístavu. Odplouvají z nábřeží na pravém břehu poblíž Erasmusbrugu.
- Overblaak komplex – zajímavá architektura bytů v krychlích. Bydlet bych tam ale nechtěl, protože přímo pod nimi vede rušná silnice.
- Watertaxi –Na označených stanovištích lze počkat na pendlující malé vodní taxíky (pobere cca 8 lidí), které vás za rozumnou cenu (tuším cca 3EUR/osoba) dovezou do vámi určeného výstupního stanoviště na jejich trase. Doporučuji využít pro přesun do Hotel New York. Plavba zpět přes řeku Maas nočním Rotterdamem stojí za to.
- HAL (Holland America Line) / Hotel New York – historická budova, nyní hotel a módní restaurace plus café. V 1. polovině 20. století odtud houfně odplouvali vystěhovalci do Ameriky parníky patřící HAL. V rušné restauraci je i „čtenářská“ sekce.
- Delfshaven – jedno z mála míst se starou zástavbou. Rozhodně stojí za prohlídku – na nevelké ploše (v podstatě jedna „zátoka“/přístaviště) je k vidění stará přístavní zástavba s obchůdky a pár restauracemi. Na konci je funkční větrný mlýn, který si lze prohlédnout i zevnitř.
Maastricht
Příjemné a starobylé městečko v jižním cípu Nizozemska. Do Německa a především Belgie je to co by kamenem dohodil. Množství obchůdků a kaváren. Město se rozkládá na obou březích řeky Maas, přičemž západní břeh (náměstí Vrijthof a Markt) je považován za jeho kulturní centrum. Hezký rozhled z věže kostela Sint Janskerk. Domnívám se, že ve srovnání například s německým městem Aachen (Cáchy), je Maastricht daleko atraktivnější.
Různé
Doprava
Mezi jednotlivými městy se dá pohodlně dopravovat například vlakem. Frekvence spojů je více než dostatečná. Jízdní řády a podrobnosti o spojích (včetně cen) lze nalézt na stránkách nizozemských železnic. Pro představu, zpáteční jízdenka Amsterdam-Haarlem stála 5,50EUR a jednosměrná Amsterdam-Rotterdam 11,20EUR. Na vlastní kůži jsem nevyzkoušel, ale během cesty by mělo být oficiálně možné na trase vystupovat a opětně nastupovat (v rámci časové platnosti jízdenky; vracení je nepřípustné).
Městská hromadná doprava používá v celém Nizozemsku jednotné jízdenky (strippenkaart). Dají se použít jak v autobusech, tramvaji tak i metru. Prodávají se v trafice nebo i přímo u řidiče, ale s přirážkou. Standardní strippenkaart (cena 6,20EUR) obsahuje 15políček. Po nastoupení je nutné vždy označit příslušný počet políček ve strojku (do příslušného políčka se vytiskne čas a tuším i zóna). Města jsou rozdělena na zóny a obecně jedna zóna představuje jedno políčko. Vyjímkou jsou centrální zóny velkých měst (např. Amsterdam), kdy pro pohyb v centrální zóně je nutné označit políčka dvě!! Po označení platí jízdenka 60 minut a můžete bez problémů v rámci označených zón přestupovat a využívat všech druhů dopravních prostředků.
Příklad: Pokud v Amsterdamu chcete jet z centra do vzdálenější části města nacházející se v druhé zóně, pak budete potřebovat 3 políčka (2+1). Přehnete tedy strippenkaart tak, aby vám od posledního označeného políčka zůstala 2 políčka volná a teprve třetí „štípnete“.
Praktické je, že na jednu strippenkaart může jet i více lidí – jednoduše pro každého se procedura zopakuje, pokud je na strippenkaart dostatek „volných“ políček.
Pro jistotu se ujistěte o aktuálních podmínkách (počet polí, které je potřeba označit; zónách, časové platnosti atp.) namístě.
Telefonování
Pokud si potřebujete zatelefonovat z budky (levné lokální hovory či domů) počítejte s tím, že v některých městech (např. Amsterdam) již nenarazíte na telefonní budky na mince. Je proto nutné si zakoupit telefonní kartu. Nejlevnější stojí 5EUR (karta od dominantní společnosti KPN telecom).
Mapy & odkazy
www.maporama.com
www.visitamsterdam.nl
www.gorotterdam.com
www.rotterdam.nl
mesta.orbion.cz/amsterdam
|